General Chair

I-Ming Chen
(Nanyang Tech Univ)

General Co-Chair

Marcelo Ang
(National Univ of Singapore)

Program Chair
 

Yoshihiko Nakamura
(Univ of Tokyo)

Program Co-Chairs

Antonio Bicchi
(Univ of Pisa and IIT)


 

Chien Chern Cheah
(Nanyang Tech Univ)


 

Henrik Christensen
(Georgia Inst of Tech)


 

Frank Park
(Seoul National Univ)

CEB Editor-in-Chief

Allison Okamura
(Stanford Univ)

Award Chairs

Lynne Parker
(Tennessee Univ)

Martin Buss
(Technical Univ of Munich)

Fan-Tien Cheng
(Nat’l Cheng Kung Univ)

Interactive Session Chairs

Gim Song Soh
(Singapore Univ of Tech Design)

Torsten Kroeger
(Google)

Kyujin Cho
(Seoul National Univ)

Workshop/tutorial Chairs

Lorenzo Masia
(Nanyang Tech Univ)

Mengchu Zhou
(New Jersey Inst of Tech)

Masafumi Okada
(Tokyo Inst of Tech)

Luigi Villani
(Univ of Naples Federico II)

Denny Oetomo
(Univ of Melbourne)

Industry Forum Chairs

Jwu-Sheng Hu
(Industrial Tech Research Inst)

Jim Ostrowski
(AgRobotics)

Michael Lau
(Newcastle Univ Int’l Singapore)

Gery Colombo
(Hocoma)

Wei Tech Ang
(Nanyang Tech Univ)

Bert Grobben, PhD
(Budding Innovations)

Government Forum Chairs

Kin Huat Low
(Nanyang Tech Univ)

Guilin Yang
(Ningbo Inst of Manuf Tech, CAS)

Cecilia Laschi
(Scuola Superiore Sant'Anna, Pisa)

ASEAN & Emerging Country Forum Chairs

John-John Cabibihan
(Qatar Univ)

Erdal Kayacan
(Nanyang Tech Univ)

Elmer Dadios
(De La Salle Univ)

Jackrit Suthakorn
(Mahidol Univ)

Ching Seong Tan
(Multimedia Univ)

Publication Chairs

Haoyong Yu
(National Univ of Singapore)

Zhidong Wang
(Chiba Institute of Technology)

Robotics Challenge Chairs

Dan Popa
(Univ of Texas, Arlington)

Keng Peng Tee
(Inst Infocomm Research)

Herman Van der Kooij
(Univ of Twente)

Travel Support Chair

Hong Zhang
(Univ of Alberta)

Financial Chair
 

Han Wang
(Nanyang Tech Univ)

Financial Co-Chair
 

Ron Lumia
(Univ of New Mexico)

Registration Chair
 

Domenico Campolo
(Nanyang Tech Univ)

Publicity Chairs

Hongliang Ren
(National Univ of Singapore)

Jing Xiao
(Univ of North Carolina)

Hong Qiao
(Chinese Academy of Science)

Yan Jin
(Queen’s Univ Belfast)

Koh Hosoda
(Osaka Univ)

Sponsor & Exhibition Chairs

Wei Lin
(Singapore Inst of Manuf Tech)

Jianwei Zhang
(Technical Univ of Hamburg)

Eiichi Yoshida
(National Inst of AIST)

Heping Chen
(Texas State Univ)

Yanliang Zhang
(Xbot Park)

Local Arrangement Chairs

Shaohui Foong
(Singapore Univ of Tech Design)

U-Xuan Tan
(Singapore Univ of Tech Design)

Mustafa S Kurbanhusen
(Singapore Inst of Tech)

Pey Yuen Tao
(Singapore Inst of Manuf Tech)

Wei Yun Yau
(Inst Infocomm Research)

Kok Yuan Yik
(Nanyang Tech Univ)

Media Operation Chairs

Albert Causo
(Nanyang Tech Univ)

Malika Meghjani
(Singapore-MIT Alliance for Research and Technology)